Firma WABCO na targach pojazdów użytkowych IAA 2018 przedstawiła prototyp elektrycznej naczepy, opracowanej w celu zwiększenia wydajności  i zmniejszenia zużycia paliwa. Nowa naczepa z systemem WABCO została wyposażona w silnik elektryczny i powiązany z nim układ o nazwie eTrailer, który łączy sterowanie pojazdem ciężarowym i przyczepą.

W prototypie eTrailer firmy WABCO zastosowano inteligentne sterowanie silnikiem elektrycznym w celu odzyskania energii elektrycznej podczas hamowania, które następnie można ponownie wykorzystać do zasilania napędu pojazdu lub wspomagania pokładowych urządzeń elektrycznych. Firma szacuje, że jego eTrailer może zapewnić oszczędność paliwa nawet do 20 procent na krótkich trasach i do 10 procent na długich dystansach.

Jako wiodący dostawca, WABCO jest wyjątkowy w dostarczaniu technologii rozwiązań dla pojazdów użytkowych, które pobudzają konstruktorów naczep i ciężarówek do wprowadzania elektryfikacji pojazdów czego przykładem jest eTrailera – powiedział Nick Rens, prezes WABCO. Ten przełom pokazuje nasze zróżnicowanie, łącząc inteligencję pojazdów ciężarowych i ciągnionych i potwierdza miejsce WABCO na pozycji lidera jako partnera w zakresie rozwoju w zakresie elektryfikacji pojazdów użytkowych, szczególnie w obszarze podwozi i komponentów układu napędowego.

Urządzenie eTrailer WABCO wyróżnia się przez dążenie do najlepszego w swojej klasie odzysku energii w każdym trybie pracy – powiedział dr Christian Brenneke dyrektor techniczny w WABCO WABCO mobilizuje rosnącą inteligencję na pokładzie oraz między przyczepami i ciężarówkami, aby zwiększyć moc flot, aby uzyskać dalszą efektywność i zmniejszyć zużycie paliwa przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 i hałasu.

WABCO ma wieloletnie doświadczenie i wiedzę w dziedzinie opracowania i dostarczania technologii poprawiających wydajność pojazdów użytkowych. Prototyp e-Trailer rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań WABCO dostępnych dla zwiększenia oszczędności paliwa w firmach transportowych. Już dziś zestawy drogowe wyposażone w system OptiFlow mogą uzyskać oszczędności paliwa do 7 procent. Wykorzystanie innych technologii WABCO związanych z efektywnością pracy pojazdu może przynieść oszczędność paliwa nawet o 20 procent przy jednoczesnej redukcji emisji spalin. Oprócz wspomnianego już systemu OptiFlow poprawiającego aerodynamikę naczepy, Wabco proponuje automatyczną skrzynię biegów OptiDrive, elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne OptiRide, sprężarka sprzęgła c-comp, elektroniczne urządzenie do przetwarzania powietrza FuelGuard i ekonomiczna tempomat z funkcją OptiPace. Te wszystkie już funkcjonujące systemy jak i rozwiązania przyszłościowe można było zobaczyć u WABCO na targach pojazdów użytkowych IAA 2018.