Nawet najdroższy i najwyższej klasy samochód osobowy w końcu potrzebować będzie wizyty u mechanika. Wymiana części staje się często koniecznością – powodem jest wypadek, stłuczka czy po prostu zwykłe zużycie się części na skutek intensywnej eksploatacji. Czy warto postawić wówczas na oryginalne części zamienne, a może dobrym rozwiązaniem są tańsze zamienniki?

Czym są części oryginalne?

Eksperci ze sklepu iParts.pl przypominają, że części oryginalne oznaczane są symbolami O (OE) lub Q. Części z oznaczeniem O to części, na których widnieje logo producenta samochodu. Elementy z symbolem Q są częściami od renomowanych firm, ale bez oznaczenia producenta pojazdu. W praktyce, więc jedyną cechą, która je różni jest po prostu marka. Pod względem jakości nie różnią się one jednak od części oryginalnych.

Uważać trzeba bardziej na części z symbolem P. To oznaczenie informujące o tym, że jest to element o porównywanej jakości. Zatem w tym przypadku inne mogą być technologia produkcji czy materiały wykorzystane do wytworzenia danego elementu. Niemniej jednak obecnie na mocy rozporządzenia KE takie części powinny pod względem jakości odpowiadać częściom oryginalnym. Producent oryginalnej części może to sprawdzić. Ponadto na mocy porozumienia z roku 2005 zaproponowano oznaczenia PJ, PT oraz PC. PJ to części polecane przez dystrybutora, PT i PC to z kolei części porównywalne jakościowo z oryginałem, ale których jakość potwierdzona jest dodatkowo certyfikatami stowarzyszeń europejskich – Thatcham i Centro Zaragoza.

Części oryginalne jak i wszelkiego rodzaju zamienniki znaleźć można w sklepie internetowym iParts.pl. Spis producentów, których części samochodowe oferuje wymieniona firma znajduje się pod adresem https://www.iparts.pl/producenci/.

Kiedy lepiej nie decydować się na zamienniki?

Wiele osób stawia na zamienniki ze względów finansowych. Ich jakość w praktyce jest dość mocno zróżnicowana, co trudno ocenić laikowi. Osoby, którym zależy na bezpieczeństwie jazdy, decydują się jednak na ogół na zakup części oryginalnych, w szczególności gdy mowa jest o podstawowych elementach samochodu, będących częściami głównych układów – hamulcowego, zawieszenia, rozrządu czy układu kierowniczego. W takiej sytuacji zakup taniego zamiennika może się skończyć bardzo źle.

Oryginalne części zamienne renomowanych producentów nie są może najtańsze, ale mają sporo zalet. Przede wszystkim można mieć w tym przypadku pewność, że kupione elementy są dokładnie takie same, jak te zamontowane w samochodzie fabrycznie. Nie ma więc problemu z ich montażem. Nie trzeba się obawiać tego, że wkrótce się zużyją i auto będzie wymagać kolejnej naprawy. Nie bez znaczenia jest również gwarancja, którą się na nie otrzymuje. Na ogół wynosi ona dwa lata.