Pandemia koronawirusa postawiła w niezwykle trudnej sytuacji nasze społeczeństwo, rodziny i firmy. Ze wszystkich stron słyszymy podziękowania dla cichych bohaterów – kierowców, którzy każdego dnia przemierzają często tysiące kilometrów, aby dostarczyć towary do sklepów i utrzymać łańcuch dostaw dla polskich fabryk – pisze Maciej Wroński, prezes związku pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

Te słowa podziękowania są w pełni zasłużone, jednak niezwykle martwi nas fakt, że poza słowami kierowcy nie mogą liczyć na nic więcej – czytamy w apelu wystosowanym przez prezesa związku pracodawców  „Transport i Logistyka Polska”.

Pragnę zaapelować do Państwa o otwartość na potrzeby tej grupy zawodowej. Aby być bezpiecznym w trasie oraz ograniczyć ryzyko dla swoich rodzin, kierowcy potrzebują dostępu do toalet, gdzie będą mogli chociażby umyć ręce. Jest to podstawowy środek ochrony przed zakażeniem koronawirusem, który zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, a także polskie służby sanitarne. Stacje benzynowe są często jedynym miejscem, w którym kierowcy mogą mieć dostęp do wody i środków czystości.

Niestety, w ostatnich dniach do naszej organizacji spływają liczne informacje od kierowców, że polskie stacje benzynowe zlokalizowane przy głównych szlakach komunikacyjnych nie pozwalają kierowcom na skorzystanie z toalet. Jako organizacja pracodawców transportu nie zgadzamy się na takie traktowanie pracowników.

Wzywamy Państwa o pilne wydanie stosownych poleceń personelowi na stacjach, aby ponownie udostępnili kierowcom toalety, ze względu na ich zdrowie i bezpieczeństwo. Liczymy na Państwa otwartość i solidarność z branżą transportową, której jesteście również częścią, w tym trudnym okresie. Wierzymy, że jako liderzy rynku wyznaczycie Państwo należyty standard, który w równym stopniu zagwarantuje bezpieczeństwo zarówno kierowcom, jak i pracownikom stacji – apeluje Maciej Wroński.

Pismo zostało skierowane do prezesów wszystkich największych spółek paliwowych, działających w Polsce. Między innymi do Orlenu, Lotosu, Shella, BP czy Circle K. 

Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu Facebook, na którym dwie z sieci stacji zamieściły swoje stanowisko.