Znalezienie stacji, naładowanie akumulatora i uiszczenie opłaty – to wydaje się dość łatwe w teorii, rzeczywistość często jest zupełnie inna. Zamiast tego kierowcy napotykają niezliczoną liczbę operatorów, wtyczek, taryf i systemów płatności. Chcąc pomóc kierowcom samochodów elektrycznych w lokalizowaniu miejsc do naładowania aut, Bosch łączy siły z niemiecką stroną internetową clever-tanken.de.

Strona clever-tanken.de jest liderem rynku informacji o cenach paliw w Niemczech (20 milionów wizyt w miesiącu według IVW / Google Analytics w sierpniu 2018 r.). Efektem tej współpracy jest Clever Laden (inteligentne ładowanie), nowa funkcja aplikacji do porównywania cen. Aplikacja będzie zawierać nie tylko ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu, ale także lokalizacje punktów ładowania samochodowych elektrycznych w całych Niemczech. Bosch integruje z aplikacją swoją sieć ładowania liczącą około 11 500 publicznych punktów w Niemczech. Wbudowane filtry sortują miejsca ładowania według dostępności, mocy i wymaganej wtyczki. Ponadto aplikacja usprawnia proces ładowania dzięki jednolitemu systemowi dostępu i płatności.

Ładownie akumulatora tak proste, jak nigdy dotąd
To nie tylko cena i utrata wartości powodują, że ludzie niechętnie kupują elektryczne samochody; infrastruktura ładowania i zasięg również stanowią problem. Według niemieckiego Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Gospodarki Energetycznej i Gospodarki Wodnej (BDEW) w lipcu 2018 roku w Niemczech było około 13 500 publicznych i sieciowych punktów ładowania. Około 85 procent tych punktów pokrywa Clever Laden dzięki sieci ładowania firmy Bosch. „Kierowcy samochodów elektrycznych obawiają się, że gdzieś utkną, bo nie będą mogli znaleźć stacji do ładowania. Usuwamy tę obawę wprowadzając Clever Laden. W przyszłości aplikacja pokaże kierowcom dokładnie, gdzie mogą naładować akumulatory w swoich pojazdach” – mówi Heyn. Aplikacja wie również, które punkty ładowania są wolne, jaką wtyczkę musi mieć klient, jaka jest dostępna moc ładowania oraz jaka jest cena energii elektrycznej. Wszystko, co muszą zrobić kierowcy samochodów elektrycznych, to pobrać na smartfon aplikację Clever Tanken. Następnie wystarczy kliknąć na “elektryczny”, zaznaczając w ten sposób rodzaj zasilania, aby wyświetlić pobliskie punkty ładowania na liście lub na mapie.

Clever Laden, czyli inteligentne ładownie akumulatora dzięki aplikacji
Clever Laden upraszcza cały proces – od znalezienia punktu ładowania do naładowania samego akumulatora. Kierowcy samochodów elektrycznych mogą za pomocą aplikacji uruchomić proces ładowania i wygodnie zapłacić, bez konieczności uprzedniego sprawdzania kwestii technicznych i związanych z umową. Aby było to możliwe Bosch wynegocjował odpowiednie umowy z operatorami punktów ładowania. Kierowcy wystarczy konto PayPal lub karta kredytowa oraz musi się tylko raz zalogować. Operatorzy punktów ładowania również odnoszą korzyści, ponieważ Clever Laden zwiększa wykorzystanie ich infrastruktury do ładowania. „Ta współpraca ma na celu zaoferowanie usług przyjaznych dla konsumenta, ograniczając obecny niekontrolowany przyrost alternatyw ładowania i płatności. Zwiększy to zainteresowanie kierowców e-mobilnością” – mówi Steffen Bock, założyciel i dyrektor generalny clever-tanken.de.