W dniu 25 kwietnia br. miało miejsce przekazanie dwóch pierwszych w Polsce fabrycznie nowych, dwupokładowych autokarów Neoplan Skyliner. Pojazdy zakupiła firma Bomatur z Czechowic-Dziedzić. Przed tegorocznym sezonem turystycznym flota firmy powiększyła swój tabor o dwa wyjątkowe i fabrycznie nowe pojazdy – to pierwsze w Polsce dwupokładowe autokary Neoplan Skyliner najnowszej generacji, w pięknym szampańskim kolorze, charakterystycznym dla śląskiego przewoźnika. Każdy z autokarów na dwóch pokładach zmieści 83 pasażerów.

Jako pierwsi w Polsce odebraliśmy dwa fabrycznie nowe autobusy turystyczne Neoplan Skyliner. Jeżeli te pojazdy sprawdzą się, to systematycznie będą one zastępowały wszystkie nasze piętrowe autokary, których mamy aktualnie 10 sztuk. – mówi Marcin Matlak, współwłaściciel firmy Bomatur.  Nasze Skylinery są nowoczesne, wygodne, a co najważniejsze bardzo dobrze się prowadzą. Do tego dochodzi niskie zużycie paliwa, które odnotowaliśmy podczas zimowych testów modelu demonstracyjnego. W pierwszy rejs nowe autokary udadzą się w sobotę, 28 kwietnia, do Grecji, co wydatnie pomoże nam w organizacji majówkowych wyjazdów. To najlepszy moment na piętrowy transfer. Oba autokary w barwach Bomaturu wyposażono w ten sam nowoczesny i ekonomiczny silnik, czyli sześciocylindrową jednostkę MAN D26 o mocy 500 KM (368 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 2300 Nm, który jest osiągany w zakresie od 1000 do 1400 obr./min. Silnik współpracujący ze zautomatyzowaną, 12-biegową skrzynią biegów MAN TipMatic, która wykorzystuje efekt toczenia się pojazdu do dalszego ograniczania zużycia paliwa.

Bardzo cieszymy się z faktu, że Neoplan powraca do polskich przewoźników. Pierwsze kroki w tym kierunku podjęliśmy jesienią zeszłego roku, kiedy zorganizowaliśmy pokaz bezpiecznej i ekonomicznej jazdy autokarami Neoplan Skyliner i Neoplan Tourliner na torze Jastrząb w okolicach Szydłowca – podkreśla Kamil Gromek, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska. – Teraz ta strategia przynosi efekty. Oprócz dwóch pierwszych Skylinerów dla firmy Bomatur, za moment sześć autokarów typu Tourliner o długości 12-metrów odbierze kilku krakowskich przewoźników. Tym samym po dłuższej przerwie marka Neoplan wraca na nasz rynek i to w liczbie aż ośmiu autokarów. To naprawdę duży sukces, tym bardziej, że wszystkie zamówione pojazdy rozpoczną swoją pracę jeszcze przed sezonem turystycznym 2018.

Neoplan jest jedną z najbardziej zasłużonych marek dla przemysłu autobusowego. Była i jest ona autorem wielu innowacyjnych rozwiązań w transporcie pasażerskim, a stylistyka takich autokarów jak Starliner czy Skyliner nie ma sobie równych i jest cały czas wyznacznikiem stylu, komfortu i technologii stosowanej w autokarach turystycznych. Neoplan Skyliner to dwupokładowy autokar o pojemności maksymalnej do 90 miejsc siedzących, z przestronnym pokładem dolnym i panoramicznym pokładem górnym. Model Skyliner wyznacza również nowe standardy w zakresie pojemności bagażnika: 11 m³ to w przypadku pojazdu piętrowego wyśrubowany wynik.  Piętrowy model Neoplana – Skyliner – ma już ponad 50 lat. Historia jego sukcesu sięga roku 1967, kiedy po raz pierwszy zachwycił swoją stylistykę klientów i pasażerów na całym świecie.