Nawet sześciokrotnie dłuższy okres eksploatacji i większa niezawodność akumulatorów VARTA ProMotive AGM, wprowadzonych na rynek przez firmę Clarios, lidera w dziedzinie zaawansowanych technologii akumulatorów, obniża całkowity koszt zarządzania flotą (TCO). Ponadto zapewnia najwyższy możliwy poziom komfortu w kabinie kierowcy. To istotny element przewagi konkurencyjnej w branży, w której coraz trudniej jest pozyskać i zatrzymać kierowców.

Coraz większa liczba odbiorników energii elektrycznej nieustannie zwiększa jej pobór. To prowadzi do głębokiego rozładowywania akumulatorów, szczególnie podczas np. nocnego postoju. Ponadto warunki umożliwiające pełne naładowanie często są ograniczone. To z kolei ogranicza wydajność akumulatorów. Efekt: coraz częstsze awarie.
Firma Clarios rozwiązała ten problem. VARTA ProMotive AGM, pierwszy w Europie akumulator AGM do samochodów użytkowych, stanowi idealne źródło energii dla pojazdów wyposażonych w elementy zwiększające komfort oraz funkcję Start-Stop. „Clarios jest liderem rynkowym i technologicznym w dziedzinie akumulatorów do samochodów użytkowych i osobowych, w szczególności w zakresie akumulatorów AGM. Połączyliśmy know-how i podjęliśmy ścisłą współpracę z wiodącymi producentami samochodów użytkowych. Oferowany przez Clarios akumulator VARTA ProMotive AGM to unikatowy produkt na rynku” – objaśnia Thorsten Werle, dyrektor ds. projektowania produktów do wymagających zastosowań w Clarios EMEA.

Bardziej rygorystyczne przepisy z zakresu emisji spalin i dodatkowe rozwiązania potrzebujące energii
Nowoczesne systemy wspomagające przyspieszanie (passive boost), oraz nowe funkcje, takie jak Start-Stop czy inne systemy oszczędzające paliwo (sailing/coasting) powodują wyłączanie lub znaczne ograniczanie pracy silnika. Wtedy alternator nie pracuje, a urządzenia elektryczne, takie jak nawigacja, radio czy oświetlenie, rozładowują akumulator. Zatem konieczność zasilania urządzeń wspomagających wydajność, bezpieczeństwo i komfort jazdy to dodatkowe obciążenie dla akumulatora. Ponadto trasy kierowców trwają coraz dłużej, co oznacza częstsze nocowanie w kabinie a co z tym idzie większe oczekiwania co do jej komfortu. Lodówki, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy i systemy multimedialne rozładowują akumulator podczas postoju. Jednak największym obciążeniem dla akumulatora są systemy klimatyzacji i ogrzewania postojowego.

Włóknina szklana przeciwdziała spadkowi pojemności
Producenci samochodów użytkowych mogą temu zapobiegać, wybierając odpowiedni akumulator. VARTA ProMotive AGM dostarcza mocy do zasilania klimatyzacji i ogrzewania postojowego. AGM oznacza Absorbent Glass Mat, gdzie włóknina szklana całkowicie wchłania elektrolit i zwiększa stabilność cykliczną. W ten sposób eliminuje się także stratyfikację elektrolitu, co znacznie zwiększa żywotność akumulatora. Zaleta: nawet sześciokrotnie dłuższy okres eksploatacji akumulatora w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami. Ze względu na specjalną konstrukcję akumulator może wykorzystywać do 80 procent pojemności bez znaczącego wpływu na jego żywotność. Dla porównania, w przypadku tradycyjnych akumulatorów zaprojektowanych do rozruchu pojazdu VARTA® zaleca maksymalnie 20-procentowe rozładowanie w celu osiągnięcia odpowiedniej żywotności. Ponadto akumulator jest całkowicie bezobsługowy i dostarcza wyższą moc rozruchową niż akumulatory żelowe.

Wibracje? Żaden problem!
Kolejnym wyzwaniem są wibracje, na które narażone są akumulatory w pojazdach użytkowych. Zbiorniki AdBlue oraz większe zbiorniki paliwa powodują konieczność montażu akumulatora za tylnej osi pojazdu użytkowego. W tym położeniu muszą one być odporne na zwiększone wstrząsy i wibracje, co pozwala zapobiec przedwczesnym awariom. VARTA ProMotive AGM rozwiązuje ten problem dzięki wzmocnionym połączeniom wewnątrz akumulatora. Takie rozwiązanie sprawia, że akumulatory VARTA ProMotive AGM zapewniają oszczędności, bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Pierwszy raz można wykorzystać całkowity potencjał samochodów użytkowych i skorzystać z wydłużonego okresu eksploatacji akumulatora.