Na początku ubiegłego wieku zanieczyszczenia zawarte w paliwie powodowały wiele awarii silnika. Bosch rozwiązał ten problem w 1930 roku za pomocą filtrów paliwa, które chroniły przed zanieczyszczeniami układy wtryskowe w silnikach Diesla, a później także w silnikach benzynowych.

Chociaż filtr paliwa Bosch, użyty po raz pierwszy 90 lat temu, był już dość skuteczny, musiał być relatywnie często czyszczony. Kilka lat później firma Bosch znalazła rozwiązanie również tego problemu i w 1936 roku zastosowała po raz pierwszy specjalny papier jako medium filtracyjne. Materiał ten został poprawiony oraz zmodyfikowany i jest do dziś nadal używany, ze względu na swoją wysoką skuteczność oczyszczania.

Dzięki wysokim kompetencjom w dziedzinie układów wtryskowych i filtracji, inżynierowie firmy Bosch znaleźli również rozwiązania innych trudnych problemów związanych z technologiami silników. Na przykład w 1998 roku na rynek trafił filtr oleju napędowego Bosch z separatorem wody, przeznaczony do silników z wtryskiem Common Rail. W 2001 roku został opracowany specjalny filtr benzyny do montażu w zbiorniku paliwa, a w 2009 roku filtr do silników z wtryskiem Common Rail na biodiesel. Filtry paliwa niezawodnie oddzielają zanieczyszczenia i wodę od paliwa, i przyczyniają się do uzyskiwania optymalnej sprawności silnika. Wysokiej jakości materiały, dokładne przetwarzanie i rygorystyczna kontrola zapewniają, że filtry przeznaczone na rynek części zamiennych spełniają te same standardy, co filtry na pierwszy montaż.

Filtry dla przyszłej mobilności

Napędy hybrydowe, elektryczne lub z ogniwami paliwowymi również potrzebują tych niepozornych, ciężko pracujących w komorze silnika podzespołów. Niezależnie od przyszłego rodzaju napędu, takie pojazdy potrzebują czystego paliwa, powietrza, wody lub oleju – jako chłodziwa lub środka smarnego do akumulatorów i silników. Dlatego, aby zapewnić sprawny napęd i duże przebiegi, filtry pozostaną niezbędne, nawet w przyszłości. Ponadto filtry kabinowe będą nadal zapewniać czyste powietrze w przestrzeni pasażerskiej.

Bosch oferuje gamę filtrów pokrywających w ponad 95 procentach rynek samochodów osobowych w Europie. W plebiscycie czytelników niemieckiego magazynu „auto motor und sport” Bosch został w 2019 roku po raz 14 z rzędu wybrany „Najlepszą marką” w kategorii Filtry.