Producent autobusów firma MMI oraz Iveco Poland oficjalnie zakończyli dostawę 10 gazowych minibusów Iveco URBY CNG dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach. Realizacja była wynikiem podpisanej umowy w dniu 20 sierpnia 2018 roku na dostawę 10 minibusów z silnikami zasilanymi sprężonym gazem ziemnym (CNG). Kontrakt opiewał na 7 749 000 PLN brutto. Jeden pojazd Iveco 72C URBY CNG to wydatek rzędu 630 000 PLN netto.

Dostarczone minibusy umożliwiają podróż 33 pasażerom, w tym 10 na miejscach siedzących. Iveco URBY posiadają dwoje drzwi pasażerskich w układzie 0-1-2. Drzwi przednie pojedyncze, drzwi tylne dwuskrzydłowe, które posiadają obniżoną podłogę z rampą wjazdową dla wózków inwalidzkich i dziecięcych oraz dwa rozkładane siedzenia dostępne z poziomu niskiej podłogi.

Minibusy zasilają 3,0 litrowe gazowe silniki FTP o mocy 100 kW (136 KM). Pojazdy zostały wyposażone w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów Hi Matic ZF. Każdy z autobusów jest monitorowany oraz klimatyzowany. Autobusy dla PKM w Tychach zostały zabudowane na podwoziach Iveco Daily 70C, przy rozstawie osi 4350.

Większe od oryginalnych zbiorniki na sprężony gaz ziemny, zostały umieszczone na dachu autobusu. Są to 3 lekkie, kompozytowe zbiorniki o pojemności wodnej 158 lirów, co pozwala zgromadzić w pojeździe około 95 Nm3 (około 71 kg) gazu. Dzięki zwiększonej pojemności butli CNG oraz niskiemu zużyciu paliwa, które w warunkach drogowych w Tychach wyniosło tylko 18,1 kg/100 km, autobusy na jednym tankowaniu mogą przejechać około 400 km. Dzięki tak imponującym osiągom Iveco Urby mogą obsługiwać każdą linię w mieście, a ich średni przebieg w pierwszym miesiącu eksploatacji wyniósł aż 6 300 km, co przełoży się na przebieg roczny na poziomie 75 000 km.

Stanisław Zdrojewski, prezes MMI Sp. z o. o., wyjaśnia: „Nasz zakład produkcyjny we Włynkówku od lat współpracuje z marką Iveco w zakresie realizacji projektów autobusów miejskich budowanych na podwoziach Iveco Daily. Doceniamy rozwiązania technologiczne marki Iveco, będącej niekwestionowanym liderem w napędach CNG oraz w tej klasie autobusów. Iveco Urby to autobus łączący w sobie niewielkie rozmiary z wielkimi możliwościami. Jest niebywale zwrotny, dzięki czemu prowadzenie go jest łatwe i komfortowe nawet na wąskich i krętych drogach. Bogato wyposażony w systemy zwiększające bezpieczeństwo, a jednocześnie oszczędny i opłacalny, szczególnie przy zastosowaniu zasilania sprężonym gazem ziemnym.”