Pikap Toyoty słynie zarówno z możliwości terenowych, jak i z trwałości, niezawodności i odporności na ciężkie warunki. To jeden z trzech najpopularniejszych pick-upów na świecie i wieloletni lider australijskiego rynku. Na długiej liście osiągnięć Hiluxa są zwycięstwa w Rajdzie Dakar i zdobyte bieguny polarne. 21 marca 2023 roku mija 55 lat od jego rynkowego debiutu.
Toyota Hilux jest sprzedawana w ponad 180 krajach. W Polsce sięga po nią co trzeci nabywca pikapa.
Solidne narzędzie
Hilux zadebiutował w Japonii 21 marca 1968 roku, a niedługo później trafił do sprzedaży w Australii, Ameryce Północnej i na innych rynkach. Był to wspólny projekt Toyoty i firmy Hino, japońskiego producenta samochodów ciężarowych, który rok wcześniej dołączył do Grupy Toyota. Auto zostało zaprojektowane przez inżynierów Toyoty, ale za jego produkcję odpowiadała fabryka Hamasu Hino Motors.
Mocna konstrukcja ramowa z tylnym sztywnym mostem na resorach piórowych, pojedynczą kabiną i skrzynią ładunkową stanowiła przepis na rasową terenówkę do ciężkiej pracy. Silnik benzynowy 1,5 l napędzający tylne koła poprzez czterobiegową ręczną skrzynkę zastąpiono po trzech latach jednostką 1,6 l, a w Ameryce Północnej auto otrzymało silniki 1,9 i 2 l.
Druga generacja z 1972 roku miała większy rozstaw osi, bardziej przestronną, komfortową kabinę i wspomaganie układu hamulcowego. Amerykanie mogli sięgnąć po mocniejsze silniki i automatyczną skrzynię biegów.
Wraz z trzecią generacją z 1978 roku Hilux stał się bardziej wszechstronny. Nowy model miał służyć nie tylko do pracy w terenie, ale także jako auto rekreacyjne i do codziennej jazdy. Samochód zyskał lepsze i bardziej komfortowe zawieszenie oraz tarczowe hamulce, a największą nowością było wprowadzenie napędu na cztery koła. W ofercie pojawiło się siedem różnych wersji, w tym trzy z krótkim i cztery z długim rozstawem osi. Zwracała uwagę specyfikacja Super Deluxe z wydłużoną kabiną. Dodatkowo, Toyota wprowadziła do oferty zabudowę skrzyni z włókna szklanego, dzięki której Hilux stał się autem rodzinnym.
W 1983 roku Toyota wprowadziła na rynek czwartą generację Hiluxa, która okazała się prawdziwym hitem. Nowy model zyskał nieco odświeżony dizajn, a także duży wybór silników i wiele udoskonaleń, dzięki którym stał się jeszcze bardziej wszechstronny i praktyczny. Hilux czwartej generacji zyskał sobie także uznanie wśród fanów telewizyjnych programów motoryzacyjnych. W historii brytyjskiego Top Gear zapisał się jako samochód, którego nie da się zniszczyć.
Auto miało wersje z pojedynczą i podwójną kabiną, a także odmiany z podwyższonym zawieszeniem. Na rynku dostępnych było wtedy aż 20 różnych odmian, co pozwalało każdemu nabywcy znaleźć model idealnie odpowiadający jego potrzebom.
Wraz z piątą generacją Hilux stał się modelem prawdziwie globalnym. Jego produkcja rozpoczęła się na całym świecie – obok Japonii samochód powstawał także w Argentynie, Kolumbii, Filipinach, Nowej Zelandii oraz USA. To umożliwiło jeszcze większe zróżnicowanie gamy. W zależności od wyboru napędu na dwa lub na cztery koła dostępne były różne silniki benzynowe i wysokoprężne, z których największym był benzynowy motor V6 o pojemności 3 litrów. Cztery rozstawy osi, pojedyncza lub podwójna kabina i nadwozie poszerzone przez charakterystyczne nadkola jeszcze bardziej zwiększały atrakcyjność Hiluxa.
Szósty model Hiluxa był ostatnim opartym na oryginalnej koncepcji z 1968 roku. Został jednak znacznie unowocześniony dzięki odświeżonej stylistyce, bardziej przestronnemu wnętrzu o wyższym standardzie i komfortowemu niezależnemu zawieszeniu z przodu. Klienci mogli niemal dowolnie dobierać silniki i rodzaje nadwozia, do których dołączyła nowa przedłużona kabina z dwoma drzwiami.
W 2005 roku dla Hiluxa rozpoczął się zupełnie nowy etap. Auto siódmej generacji stało się wyraźnie większe, zyskało nowoczesne, masywne nadwozie z dużymi reflektorami i zwracającym uwagę grillem, a także jeszcze bardziej przestronne wnętrze. Wyższy komfort jazdy i większa ładowność sprawiły, że pikap Toyoty stał się bardziej uniwersalny niż dotąd. W Europie auto było dostępne z silnikiem D-4D 2,5 l o mocach od 102 do 144 KM oraz z 3-litrowym silnikiem Diesla 171 KM. Hilux siódmej generacji przeszedł dwa faceliftingi, dzięki czemu w 2008 roku zyskał bogato wyposażoną wersję z klimatyzacją, komputerem pokładowym i komfortowymi fotelami, a w 2011 roku także nowe światła, nowy wzór grilla i jeszcze bogatsze wyposażenie.
Obecna, ósma generacja Hiluxa zadebiutowała w 2015 roku. Samochód został zaprojektowany całkowicie od początku na nowej ramie. Wyposażono go w dołączany napęd na cztery koła, tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu oraz reduktor. Wnętrze wykończono i wyposażono wg standardu aut osobowych. Hilux otrzymał też nowy silnik Diesla 2,4 l z serii Global Diesel (GD), a jazdę w terenie ułatwiają elektroniczne systemy: aktywna kontrola trakcji (A-TRC), wspomaganie zjazdu ze wzniesienia (DAC) i ruszania pod górę (HAC) oraz system elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD).
Samochód przeszedł duże zmiany pięć lat później, kiedy zyskał mocniejszy silnik 2,8 l z linii GD oraz daleko idące zmiany pod względem stylistyki, komfortu jazdy i wyposażenia. nowy silnik dostępny w wyższych wersjach wyposażenia dostarcza 204 KM mocy i bardzo wysoki moment obrotowy, sięgający 500 Nm. Udoskonalone zawieszenie i układ kierowniczy poprawiły właściwości jezdne na asfalcie i na nierównościach. Nowoczesne wyposażenie zyskało udoskonalony system multimediów z Apple CarPlay i Android Auto oraz nową najwyższą wersję Invincible. W 2022 roku dołączyła do niej wersja GR SPORT ze zmodyfikowanym zawieszeniem i unikalnymi elementami stylistycznymi. Inspiracją dla niej stał się wyczynowy Hilux, który zwyciężył w Rajdzie Dakar 2022.