Nowe Volvo FH Aero – dłuższa kabina, większe oszczędności

C

29-01-2024

Gama pojazdów ciężarowych FH firmy Volvo Trucks zyskuje nowego członka rodziny w postaci Volvo FH Aero. Zmodyfikowana konstrukcja o udoskonalonej aerodynamice w połączeniu z pozostałymi innowacjami mają zapewnić większą efektywność energetyczną. Pojazd będzie dostępny w czterech wariantach napędu oraz skorzysta z nowych regulacji unijnych, dzięki czemu kabina Globetrotter XXL będzie mogła współpracować z typowymi naczepami europejskimi.

Dzięki ulepszonej aerodynamiki i nowym technologiom, takim jak nowy system monitorowania kamer Volvo, nowy FH Aero może zmniejszyć zużycie energii i emisję spalin nawet o 5 procent Nowe Volvo FH Aero to nasz najbardziej wydajny samochód ciężarowy w historii, ponieważ stale ograniczamy emisję CO2 w całej naszej gamie produktów – mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks. To ciężarówka Volvo w najlepszym wydaniu – bezpieczna, pięknie zaprojektowana i najwyższej jakości ciężarówka do trudnych zadań na długich dystansach, zaprojektowana z myślą o sukcesie naszych klientów.

Volvo FH Electric, wybrane jako Międzynarodowa Ciężarówka Roku 2024, również będzie oferowane w nowej wersji Aero, energooszczędnym uzupełnieniu i tak już szerokiej gamy elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo. Jednocześnie Volvo FH16 staje się najpotężniejszą ciężarówką w branży dzięki całkowicie nowemu, wydajnemu silnikowi o mocy 780 KM, który sprosta najcięższym zadaniom. Niezależnie od tego, który układ napędowy wybiorą klienci – elektryczny, gazowy czy wysokoprężny – wszystkie warianty nowego FH Aero będą charakteryzowały się niższym zużyciem energii, większym zasięgiem oraz najwyższym poziomem bezpieczeństwa i wrażeń z jazdy.

Nowe modele ciężarówek Aero będą stopniowo wprowadzane na rynki w latach 2024–2025 w czterech wersjach – FH Aero, FH Aero Electric, FH Aero na gaz i FH16 Aero.

PROMOCJA

PROMOCJA

Dłuższa kabina i XXL dla wszystkich

Przód kabiny Volvo FH Aero został wydłużony o 24 centymetry w porównaniu do zwykłego Volvo FH. To rozszerzenie odegrało kluczową rolę w stworzeniu bardziej aerodynamicznej kabiny ciężarówki. Lepsza aerodynamika nie tylko zapewnia mniejsze zużycie paliwa, ale także zapewnia lepszą stabilność jazdy przy wietrznej pogodzie. Ulepszona aerodynamika jest również korzystna dla modelu FH Aero Electric dzięki lepszym właściwościom toczenia swobodnego. Umożliwia to zwiększoną regenerację energii, którą można ponownie skierować do akumulatora podczas hamowania lub zjazdu, i przygotować go do wykorzystania, gdy zajdzie taka potrzeba podczas kolejnego przyspieszania lub podjazdu pod górę.

Ponieważ znowelizowana dyrektywa UE w sprawie mas i wymiarów dopuszcza dłuższe kabiny o aerodynamicznej konstrukcji, zgodnie z prawem będzie można używać kabiny z przedłużoną sypialnią Globetrotter XXL na europejskich drogach. Oznacza to, że Volvo FH Aero i Volvo FH16 Aero z kabiną Globetrotter XXL można wykorzystywać we wszystkich branżach w Europie, niezależnie od stosowanej naczepy i bez konsekwencji dla ładowności. – To ogromna korzyść dla kierowców, którzy spędzają długi czas w trasie – mówi Mattias Ahlberg, menedżer ds. wprowadzenia oferty łącznej w Volvo Trucks.

We wszystkich kabinach wprowadzono udoskonalenia aerodynamiki, zarówno widoczne, jak i niewidoczne. Do tych udoskonaleń tych należą mniejsze szczeliny i ulepszone uszczelnienia między elementami kabiny, zapewniające płynniejszy przepływ powietrza. Zoptymalizowano także obszar nad przednią szybą, aby zminimalizować opór powietrza.

Nowoczesna, nowa twarz FH Aero zawiera odważny, duży i łatwo rozpoznawalny znak Volvo Iron Mark – największy w dzisiejszych czasach na ciężarówce Volvo – a także znak Volvo Spread Word, wyraźnie pokazujący, że jest to najnowszy model Volvo Trucks.

Kamery zamiast lusterek

Nowy, zaawansowany system monitorowania kamer w znacznym stopniu przyczynia się zarówno do aerodynamiki, jak i bezpieczeństwa. Kamery umieszczone na skrzydłach minimalizują opór powietrza w porównaniu z tradycyjnymi lusterkami. To nowe rozwiązanie, zastępując tradycyjne lusterka zewnętrzne, otwiera przed kierowcą pole widzenia, poprawiając bezpieczeństwo zarówno jego samego, jak i otaczających go użytkowników drogi. System kamer pozytywnie wpływa na widoczność kierowcy w deszczowych i ciemnych warunkach, ale także w bezpośrednim świetle słonecznym i podczas jazdy w tunelach. Podczas jazdy z przyczepą system kamer posiada funkcję automatycznego panoramowania, podążając za skręcającą przyczepą. Kamery będzie też można włączyć w czasie parkowania, z panelu sterowania obok leżanki. Dzięki temu można obserwować sytuację wokół pojazdu.

System kamer monitorujących będzie dostępny dla wszystkich modeli kabin z wyjątkiem wersji z bardzo obniżonym dachem lub wersji FLADR.

Unowocześniony wygląd zewnętrzny i przyszłościowe podejście znajdują odzwierciedlenie także we wnętrzu samochodu ciężarowego. Celem jest stworzenie lepszego miejsca do pracy i codziennego życia dla kierowców. Zaktualizowany interfejs na wyświetlaczu bocznym umożliwia personalizację widoków. Pojawiła się też większa liczba gniazd USB-C do ładowania urządzeń mobilnych. Kabinę wyposażono też w nowy pilot zdalnego sterowania z wbudowaną funkcją sterowania oświetleniem.

Dalsze najważniejsze cechy, funkcje i zalety nowego Volvo FH Aero obejmują: Technologia Volvo I-See, udoskonalona pod kątem oszczędzania energii i emisji dwutlenku węgla, wykorzystuje mapę topograficzną opartą na chmurze w celu optymalizacji jazdy i wydłużenia czasu jazdy w trybie tempomatu, co może zarówno oszczędzać energię, jak i zapewniać bardziej zrelaksowaną jazdę. Zmodernizowane hamulce z opatentowanymi przez Volvo tarczami hamulcowymi pozbawionymi oporu powietrza poprawiają skuteczność hamowania, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i emisję spalin. Ulepszony, przyjazny dla użytkownika system informacyjno-rozrywkowy, który można spersonalizować w zależności od indywidualnych potrzeb. Ulepszony system dźwiękowy, dostępny z sześcioma wysokiej jakości głośnikami, nowym wzmacniaczem mocy i subwooferem, które dodają ogromnej mocy do wrażeń dźwiękowych. Oferowany będzie nowy, wbudowany system nawigacji z ulepszonymi mapami dostosowanymi do potrzeb konkretnych pojazdów ciężarowych, z automatyczną aktualizacją map, umożliwiającą sprawną dostawę towarów. Aktualizacje wnętrza obejmują także zintegrowaną kuchenkę mikrofalową i gniazdka elektryczne USB-C.

Oferta My Business Apps firmy Volvo Trucks została wprowadzona na większej liczbie rynków. Jest to usługa oparta na subskrypcji, która umożliwia klientom pobieranie aplikacji biznesowych od różnych dostawców i używanie ich na bocznym wyświetlaczu ciężarówki, co przynosi realne korzyści w zakresie dyspozycyjności i codziennego użytkowania ciężarówki. Nowa usługa monitorowania opon zapewnia operatorom flot pełny wgląd w pojazd ciężarowy i naczepę za pośrednictwem Volvo Connect, zmniejszając ryzyko kosztów i zakłóceń związanych z problemami z oponami. W zależności od potrzeb rynku Volvo FH będzie nadal oferowane także ze standardową kabiną bez wydłużonego przodu.

 

Nowe Volvo FH Aero wzbudza wiele emocji i stało się tematem do dyskusji. Weź w niej udział na naszym profilu facebook:


Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
Truck & Van 03/2021
TSL Biznes 03/2021
C