Najnowsze wydania

testowa góra

Elektryczne Solarisy pojadą do Rumunii

solaris urbino 12 electricFirma Solaris Bus & Coach S.A. podpisała kolejny kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych. Tym razem do grona państw, w których jeżdżą bezemisyjne pojazdy wyprodukowane w Bolechowie dołączy Rumunia. Flotę miasta Kluż-Napoka może zasilić nawet do 30 Solarisów Urbino 12 electric. Pierwszą dostarczoną partią pasażerowie mają podróżować już wiosną 2018 r. 

 

 

Umowa ramowa podpisana między Solarisem a władzami miasta Kluż-Napoka obejmuje dostarczenie do 30 sztuk całkowicie bezemisyjnych pojazdów w okresie najbliższych trzech lat. W tym czasie każdorazowo podpisywany będzie osobny kontrakt na realizację dostaw w poszczególnych latach. Pierwsze zamówienie na 10 autobusów będzie zrealizowane ma być zrealizowane ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Projekt jest częściowo finansowany ze środków Rumuńsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Operatorem pojazdów będzie CTP Transport Company, które dysponuje już flotą 40 przegubowych Urbino.

 

12-metrowe Urbino electric będą wyposażone w napęd polskiej firmy Medcom. W elektrobusach zamontowany zostanie silnik centralny o mocy 160 kW i baterie trakcyjne o pojemności 200 kWh. Wprowadzenie do floty autobusów elektrycznych oznacza także inwestycję w infrastrukturę ładowania, która obejmie budowę 11 stacji wolnego ładowania i 2 stacji szybkiego ładowania za pomocą pantografów.

 

W autobusach dla rumuńskie przewoźnika zamontowana  będzie m.in. klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, a także pełny zestaw monitoringu na zewnątrz i w środku pojazdu. Ponadto pojazdy zostaną wyposażone w dostęp do Wi-Fi.

 

Zamówienie realizowane przez Solarisa jest pierwszym w Rumunii kontraktem na autobusy elektryczne. Jednak pierwszy wyprodukowany dla przewoźnika p z tego kraju pojazd (dwunastometrowe Trollino) wyjechał z Bolechowa ponad 15 lat temu, a łączna liczba zamówionych autobusów przekroczyła już 170 sztuk. 

Udostępnij