Najnowsze wydania

testowa góra

Solaris zdobył zamówienie na pierwsze elektrobusy w Brukseli

solaris urbino 89 electric 01Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiło pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to siedem elektrycznych Solarisów Urbino 8,9 LE, których dostawa przewidziana jest na początek 2018 r. 

 

 

 

 

Zgodnie z założeniami zamówienia, które wpłynęło do firmy Solaris Bus & Coach kilka dni temu, autobusy wyposażone zostaną w silnik trakcyjny o mocy 160 kW oraz napęd polskiego producenta Medcom. Pojazdy będą w pełni bezemisyjne, a komfort podróżowania zapewnią baterie o pojemności 160 kWh, które ładowane będą poprzez złącze Plug-in.

 

Autobusy polskiego producenta będę poruszały się na nowej linii o nazwie Citybus.  Solaris Bus & Coach podpisał umowę ramową z belgijskim przewoźnikiem, która zakłada dostawę siedmiu sztuk autobusów bateryjnych z możliwością rozszerzenia kontraktu o kolejne pojazdy.

 

- Na początku roku wygraliśmy przetarg na dostawę 208 autobusów hybrydowych dla belgijskiego przewoźnika SRWT TEC Namur w Walonii, a dziś otrzymujemy zamówienie na autobusy elektryczne od kolejnego belgijskiego przewoźnika, jakim jest firma STIB z Brukseli. To niezwykły powód do dumy i radości, że kraj Beneluksu docenia naszą markę. Cieszymy się bardzo, iż nasze Solarisy będą jeździły po ulicach europejskiej stolicy – powiedział Zbigniew Palenica, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach SA.

 

W wyposażeni Solarisów dla belgijskiego przewóźnika znajdzie się m. in. system monitoringu oraz specjalna "antyagresyjna" kabina kierowcy. Dodatkowo pojazd wyposażony zostanie w elektryczną rampę, która ułatwi wejście lub wyjście z autobusu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

 

Belgijski operator komunikacji miejskiej STIB zainteresowany jest ekologicznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Zgodnie w zapowiedzią brukselskiego ministra transportu Pascala Smet przewoźnik zakłada elektryfikację całej floty autobusowej do 2030 roku.

 

 

solaris urbino 89 electric 01

Udostępnij