Najnowsze wydania

testowa góra

Kolejne autobusy hybrydowe Volvo dla Sosnowca

Hybrydy Volvo dla SosnowcaVolvo Polska dostarczyło kolejnych osiem z trzydziestu pięciu autobusów z napędem hybrydowym, zamówionych przez PKM Sosnowiec. Pojazdy Volvo to pierwsze przegubowe hybrydy odebrane przez polskiego przewoźnika. To także największa jednorazowa dostawa autobusów z napędem hybrydowym w Polsce.

 

 

 

W ramach kontraktu zawartego z sosnowieckim Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej, Volvo dostarczy w sumie 35 hybrydowych autobusów miejskich – 25 krótkich (MAXI) i 10 przegubowych (MEGA), wszystkie wyprodukowane w Polsce, we wrocławskiej fabryce Volvo. Do dzisiaj Volvo dostarczyło do Sosnowca już 17 pojazdów, a cały kontrakt zostanie wypełniony do końca października.

 

Autobusy typu MAXI (Volvo 7900H) pomieszczą 90 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących, natomiast MEGA (Volvo 7900LAH) – 130 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących. Na ich pokładach znajdują się takie udogodnienia jak: klimatyzacja przestrzeni dla pasażerów, ładowarki USB, darmowy dostęp do internetu poprzez Wi-Fi, monitoring czy system informacji pasażerskiej.

 

- Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy Sosnowca będą jeździć nowoczesnymi, a co równie ważne – ekologicznymi autobusami Volvo. Nasze hybrydy zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla. Są też bardzo ciche. Wszystko to sprawia, że są dużo przyjaźniejsze dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla i doskonale sprawdzają się w miastach - powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

 

Oba rodzaje autobusów zostały wyposażone w silniki  o pojemności 5132cm3 i mocy 240 KM, automatyczne skrzynie biegów Volvo I-Shift oraz napęd hybrydowy równoległy (co oznacza, że silnik wysokoprężny i silnik elektryczny mogą pracować niezależnie od siebie) o mocy 150 KM (Volvo 7900H) i 175 KM (Volvo 7900LAH). Akumulatory ładowane są energią powstającą podczas hamowania.

 

Autobusy hybrydowe Volvo powstają w Polsce – ich seryjna produkcja rozpoczęła się we wrocławskiej fabryce firmy w 2010 roku. Dotychczas sprzedano ponad 2 tys. hybryd operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach. W Polsce, oprócz Sosnowca, pojazdy hybrydowe marki Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i w Warszawie.

 

 

Hybryda_2.jpgHybrydy_Volvo_dla_Sosnowca.jpg

 

 

 

 

 


AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Udostępnij