Najnowsze wydania

testowa góra

Goodyear zaprezentował opony koncepcyjne

Goodyear przewiduje przyszłość motoryzacji 1Wspierana przez sztuczną inteligencję kulista opona Eagle 360 Urban oraz IntelliGrip Urban były bohaterami konferencji zorganizowanej przez Goodyeara i poświęconej przyszłości motoryzacji. Znane dotychczas jedynie uczestnikom tegorocznych Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie wizje opon amerykańskiego koncernu miały swoją pierwszą prezentację w Polsce. Spotkaniu towarzyszyła debata na temat wyzwań stojących przed branżą motoryzacyjną, w związku z rozwojem transportu przyszłości.

 

Amerykański koncern wyznacza trendy w motoryzacji wprowadzając na rynek produkty, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort podróży, a także wspierają dbałość o środowisko naturalne. Zaprezentowane w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie opony koncepcyjne, wykorzystujące przełomowe rozwiązania technologiczne i informatyczne, to propozycja Goodyeara dla przyszłych generacji samochodów autonomicznych oraz rozwiązań dla miejskich flot pojazdów elektrycznych.

 

IntelliGrip Urban jest nazywana „inteligentną oponą”, ponieważ wykorzystuje zaawansowaną technologię wbudowanych czujników (Sensor-in-Tire), a jej konstrukcja wspiera działanie autonomicznych układów kontroli pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo pasażerów. Co ciekawe, koncepcyjna opona rozpoznaje również warunki drogowe i pogodowe. Zebrane dane są przesyłane bezpośrednio do systemu komputerowego pojazdu, umożliwiając optymalizację prędkości, hamowania, prowadzenia.

 

Przyszłość branży motoryzacyjnej może zrewolucjonizować także Goodyear Eagle 360 Urban. Kulista opona wyprodukowana techniką druku 3D jest pierwszą oponą koncepcyjną wspieraną przez sztuczną inteligencję, która jest w stanie rozpoznawać, decydować i dostosowywać się do warunków panujących na drodze oraz komunikować się z otoczeniem. Co więcej, Eagle 360 Urban dzięki wyposażeniu w sztuczną inteligencję, bioniczną powłokę i zmienny bieżnik potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę w praktyce.

 

Prezentacji opon koncepcyjnych Goodyear towarzyszyła debata poświęcona wyzwaniom, z jakimi wkrótce będzie musiała się zmierzyć branża motoryzacyjna w związku z rozwojem transportu przyszłości. Wzięli w niej udział: Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego; prof. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego; dr Michał Niezgoda, Zastępca Kierownika Centrum Telematyki ITS oraz Carlos Cipollitti, Wiceprezydent ds. rozwoju produktu w regionie EMEA, Dyrektor Generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu oraz Leszek Szafran, Dyrektor Generalny ds. Sprzedaży Goodyear na Polskę i Ukrainę.

 

Goodyear przewiduje przyszłość motoryzacji 2Goodyear przewiduje przyszłość motoryzacji 3Goodyear przewiduje przyszłość motoryzacji 4

Udostępnij